lolziekween
lolziekween lolziekween
  • 10-02-2017
  • Mathematics
contestada

Mr. Kamara's class is selling granola bars to raise money for their class field trip. They made $300.00. If each granola bar cost $0.72, how many granola bars did Mr. Kamara's class sell?

Respuesta :

agordziej
agordziej agordziej
  • 10-02-2017
Your first step is to divide the total amount by the unit amount; so in this case, divide 300 by .72. 
Answer Link

Otras preguntas

name an unusual fruit that is not common
what is the answer for (3+x)^2
If 60 Markus are 40% what is full marks
In a class 1/4 of the students like board dames.7/12 of the students like video games and the remaining 4 students like card games. How many students are there
x^2 - 4x + 3 how do I factor the expression completely
37 pumpkins each weighs 48 ounces Distributed into 3 baskets The weight of basket A is 3 times the weight of basket C Basket B is twice the weight of basket C B
Which words in the sentence make up the adverb phrase? Which word does the adverb phrase modify? We sometimes see bats after sunset. A. see bats; modifies We B.
Explain how 3 of these factors affect climate: Latitude Altitude Distance from seas or oceans Prevailing winds Ocean currents Thank you :p
Write 304,001 in word form
Help me answer these plz it's physics energy transfer