imnothere999999
imnothere999999 imnothere999999
  • 06-09-2022
  • Mathematics
contestada

Stella buys 5 pineapples for $4.50. How much would she pay if she bought 7 pineapples? (hint: find the unit rate first then multiply)
*

Respuesta :

07eleanor
07eleanor 07eleanor
  • 06-09-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

4.50 divides by 5 than times the answer by 7

Answer Link
thedebs thedebs
  • 06-09-2022
4.50 divided by 5 is .90 so .90 times 7 is 6.3
Answer Link

Otras preguntas

name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform