BlueWolfyHuman
BlueWolfyHuman BlueWolfyHuman
  • 06-09-2022
  • Mathematics
contestada

the price for 15 boxes of pencils is $67. The price for 34 boxes is $143. by how much does the cost increase for each additonal box of pencils purchased?

Respuesta :

ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-09-2022

Answer:

$0.3

Step-by-step explanation:

Cost of one box in a set,

→ 67/15

→ 4.47 = $4.5

Cost of one box in another set,

→ 143/34

→ 4.205 = $4.2

The cost increase for each extra box,

→ 4.5 - 4.2

→ $0.3

Hence, the answer is $0.3.

Answer Link

Otras preguntas

What occurs when adp and pi are released from the myosin head?
Who was the person in charge of ellis island called?
Write an inequality to model the situation. A number exceeds 21.
Why does June and July have the highest rate of chemical weathering?
what is the ordered pair for y + 3x = -1 and 2y - 5x =31
The greatest concern for the worldwide loss of species is ________.
How does the element of body language contribute to performance?
What is the primary product of light-independent reactions? B. high energy fats.....?
Friction causes kinetic energy to be converted into which form of energy
Point P(−5, 2) is translated using the rule (x+3, y−1). What is the x-coordinate of P′ ? Enter your answer in the box.