Lanana1
Lanana1 Lanana1
  • 08-02-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of apples cost $3.98 how much will 18 pounds

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-02-2017
$14.83
Because you have to divide 3.98 by 5 and then multiply that by 18 and you would then round to get $14.83
Answer Link
saya
saya saya
  • 08-02-2017
We can find the original value of the apple by dividing 5 by 3.98. Now we know that one pound of apple costs $0.80. WAIT. That's not it!!! 
Now we can multiply that value by 18 to get the cost, which is $14.40. Pretty cheap, if you ask me. 
Answer Link

Otras preguntas

Prehistoric or primitive music comes from what type of cultures?
a dichotomous key of beetles
A hogan is a dome-shaped home that is made of log frames or stick frames that are covered with mud or soil
0=2-3y+12x how do you solve this problem
can the ratio of a parent age to his or her childs age ever be exactly 3:2?
A 26.0 kg child plays on a swing having support ropes that are 2.40 m long. A friend pulls her back until the ropes are 45.0 ∘ from the vertical and releases he
Which statement best describes how alleles are related to genes? 1 An allele is a form of a gene that determines a specific trait. 2 A gene is a form of an alle
when jennifer is out for a ride ,she slows down on her bike as she approaches a group of hikers on a trail.explan how her acceleration can be positive even thou
Which set of values could be the side lengths of a 30-60-90 triangle?
The total number of species in an area is termed