stephnham stephnham
  • 08-02-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of a soft drink varies directly with number of ounces you buy. IF 12 ounces cost $0.08 how many ounces of the soft drink could you buy for $2.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-02-2017
30 ounces because 0.08 x 30=2.40
Answer Link

Otras preguntas

6(2x-1)-12=3(7x+6 Please help ALGEBRA
Can somebody help me
Which of the following best explains how the following scenario illustrates the need for food and drug regulation?Blake lived in a rural community in the late 1
In which of the following was slavery prohibited
explain the difference between an equation, like x=5, and an inequality, like x_> 5.
Who recommended that Bill Clinton be impeached? A. Robert Dole B. Newt Gingrich C. Kenneth Starr D. H Ross Perot
Which fossils would you expect to find in a rock that is 405 million years old?
Can I get help on this please
Please help me im stuck on this question..... List, define, and provide an example of three of the six fitness-related skills. These are the 6 fitness-related s
Which Circle has the greater area I circled with the radius of 16 where is the cup with the circumference of 34 pie support your answer