justingurubrook justingurubrook
  • 08-02-2017
  • Mathematics
contestada

You have just shipped 26 reels of electrical wire. Each reel has 20,000 feet of wire. The total value of the shipped wire was $46,800.00. What is the price per foot of wire?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 08-02-2017
26 * 20,000 = 520,000 feet

46,800 / 520,000 = 0.09 <== 9 cents per foot
Answer Link

Otras preguntas

Long division of 764 divided by 7, must show work
what you think led the United States to want to become imperialistic; in other words, to take over other countries.
determine whether the function y=0.8(2/3)^x represents exponential growth or decay.
What makes Hawaii a fantastic place? (except the beautiful beaches and the epic volcanoes)
which has greater buoyant force, light corn syrup or the vegetable oil?
how do I solve this?2(6+4n)>12-8n
What's the best way to lose weight fast (without buying products like juice plus)
James works in a flower shop he will put 36 tulips in vases for a wedding he must use the same number of tulips in each vase how many tulips could be in each va
Which of the following is considered to be a dangerous procedure in the laboratory setting? a. Pouring all liquids, especially acids and bases, over the sink
Mt. Everest is 29,028 feet high. How many miles is this?