bbg132
bbg132 bbg132
  • 08-02-2017
  • Mathematics
contestada

determine the total cost of 5.75 pounds of jellybeans using a proportion

determine the total cost of 575 pounds of jellybeans using a proportion class=

Respuesta :

sarahmackenzie100
sarahmackenzie100 sarahmackenzie100
  • 19-02-2017
x=number of pounds
y=cost of pound .
x+y=cost
Answer Link

Otras preguntas

Which type of device enables its users to see around corners?
PLEASE HURRYwhat best describes an idiophone???A. instruments that produce a sound through vibrating column of air, including the woodwind and brass family.B. s
pls help due in a few
Sodium (Na) reacts with chlorine gas (Cl2 ) to form sodium chloride (NaCl) as shown in the equation: 2Na + Cl2 → 2NaCl If 4 moles of chlorine gas react, how man
Explain the difference between the literal, supernatural, and psychological levels in a story.
Why is aggravated murder not classified as a class A, B, or C felony?
Please help me 20 points and I will give brainliest and must be right or reported.
What is the etymology of the word employ
puritans came to the colonies looking for?
what answer will i get and how