blankmaniac
blankmaniac blankmaniac
  • 08-02-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

KevinMM
KevinMM KevinMM
  • 08-02-2017
The price of apples per pound is $1.20.
Answer Link
xcurlxpertoqn
xcurlxpertoqn xcurlxpertoqn
  • 08-02-2017
3.60 divided by 3 is 1.20 so its $1.20 for each pound
Answer Link

Otras preguntas

^^^ above. Please don’t send a link do somewhere random. Thank you, preferably just answer here.
Round your answer to the nearest hundredth. ? B С 50° 7
Find the length of the hypotenuse in the following figure.
hi how are you soing so far?​
compare and contrast three types of bone fractures. use at least four medical terms in at least four sentences
Although Amir is badly beaten by Assef, he laughs mainly because for the first time in his life: A) Amir is fighting his own battles B) Amir is actually winning
u get brainliest if you anser first and is right if i get this wrong i fail pls help me for 50 points
Find all solutions of sin x - sqrt(1 - 3sin^2 x) = 0
January 1, 2021, Woody Forrest Corporation granted executive stock options to purchase 30,000 of its common shares at $7 each. The market price of common stock
who is the best sciencetist who discover telephone​