lilmorf lilmorf
  • 08-02-2017
  • Mathematics
contestada

you spend $16 on $3 notebooks and x binders. notebooks cost $2 each and binders cost $5 each. write an equation you can use to find the number of binders you bought.

Respuesta :

destinyfugate2
destinyfugate2 destinyfugate2
  • 08-02-2017
i think you buy 2 binders
Answer Link

Otras preguntas

rewirte each expression using distribibutive property 10+12
Identification of organelles
How much water has been displaced in the image shown
which of these numbers is between 2 and -3 on the number line
-5, 10, -20, 40, Pattern: Conjecture for next number:
elena and emily are twins. together they have saved a total of $72. elena saves twice as much as emily. how much has each girl saved?
matter graphic organizer
A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
-5x + 3 = 8x + 9 – 3
Solve the equation for the variable.[tex] \frac{1}{4} x - 2 = - 6 + \frac{5}{12} x[/tex]x = [?]​