kalaivani13579135
kalaivani13579135 kalaivani13579135
  • 09-07-2022
  • Mathematics
contestada

9 burgers and 1 doughnut cost $31.30. 3 doughnuts and 6 burgers cost $26.70. Find the cost of 2 burgers.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 09-07-2022

Answer:

$6.40

Step-by-step explanation:

let d be the cost of 1 doughnut and b the cost of 1 burger.

set up 2 equations and solve for b

9b + d = 31.3 → (1)

6b + 3d = 26.7 → (2)

multiplying (1) by - 3 and adding to (2) will eliminate d

- 27b - 3d = - 93.9 → (3)

add (2) and (3) term by term to eliminate d

- 21b + 0 = - 67.2

- 21b = - 67.2 ( divide both sides by - 21 )

b = 3.2

then

cost of 2 burgers = 2 × $3.20 = $6.40

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is the correct spelling for the plural form of deer
music homework Spot the Difference
What was unusual about the conquest of babylon?
in what type of geographic location did humans tend to develop civilizations
The solid form of a substance is usually more dense than its liquid and gaseous forms. similarly the liquid form is usually more dense than the gaseous form. wh
Antonio purchased a 13 ounce guinea pig. A year later, the guinea pig weighed 17 ounces. How does the initial weight of the guinea pig compare to the weight aft
In which one of the following sentences is the apostrophe used correctly? a. the train began it's journey across country. b. i put the letter back into it's f
simplify square root 320
What do you call it when somebody spends 20 years in the 24th row of a theater
Combine like terms. 8b + 6b − 16 = ?