violetdancer violetdancer
  • 10-06-2022
  • Mathematics
contestada

How do I find the unit price

Respuesta :

lisee787 lisee787
  • 11-06-2022

Answer:

get the price of the item then divide by how many Oz or lbs you get unit price

examples 4 cakes cost $14.00 divide so one cake is $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!
The density of air at room temperature is about 1.2 g/L. This is the same as A) 12 g/m3. B) 120 g/m3. C) 1200 g/m3.
The layers of the earth are described by their composition but not their mechanical properties. please select the best answer from the choices provided t f
How many multiples of 3 are there between 10 and 226?
What experienced increased popularity due to a movie named after the sport?
Who was a great thinker and writer under the Ming dynasty? Wen Cheng-ming Wang Yang-ming Zheng He
Using the transformation T : (x, y) → (x + 2, y + 1), find the distance named. Round the distance to the nearest hundredth of a unit. Complete your work in the
Round to the nearest cent.
do we have an obligation to expose dangerous situations
plese help with 14 questions will vote If a student wonders what life was like in ancient Greece, the student is making a(n) _____________. hypothesis inquiry a