abeerhaider7369 abeerhaider7369
  • 08-06-2022
  • Mathematics
contestada

Ann bought 2 pounds of cheese to make lasagna. the recipe gives the amount of cheese needed in ounces. how many did she buy?

Respuesta :

diviz2006
diviz2006 diviz2006
  • 08-06-2022

Answer:

Ann bought 32 ounces of cheese.

Step-by-step explanation:

First of all, that is a lot of cheese, I hope she is not lactose intolerant.

Second of all, one pound is equivalent to 16 ounces. Given this, we can multiply the pounds of cheese by 16.

That would look like 2×16=32.

I hope this answer helped you and also made you laugh. It is correct though, despite the comedy.

Answer Link

Otras preguntas

What times 5 equals 70?
for a tresure hunt game, 300 balls are hidden. Of the balls that are hidden , 40% of them are yellow and the rest are white. Sally's team finds 20% of the yello
The people of Ancient Greece lived in small, isolated communities that eventually grew in large city-states. Why were these communities isolated from one anothe
The satellite nations were members of which military alliance? Warsaw Pact CIA Eisenhower Doctrine NATO
resident Truman decided to use the atomic bomb on Japan in 1945 because
What's 20 divided by 2(5+5
Britain's response to the Boston massacre
Which the costliest phone in the world?
What is the average age for a man's first ejaculation?
Ken has $950 in a savings account at the beginning of the summer. He wants to have at least $600 in the account by the end of the summer. He withdraws $35 a wee