ortiz4960 ortiz4960
  • 08-06-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $3.60. If Jeriel spent $2.40 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

roymilton829
roymilton829 roymilton829
  • 08-06-2022

Answer:

he bought 4 oranges

because you need to divide

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following were the elites of Prussian society? a. Junkers c. Bundersrat b. Zollverein d. Reichstag
Glucose will pass through A cell membrane with the aid of
Which of these lines contains a metaphor? A. Now is your final hour. B. She offered him a hundred-watt smile. C. Like unto death was her countenance. D. You ar
Which of the following statements about the Paris Peace Confernece of 1919-1920 is NOT true? A. It officially ended World War 1 B. It provided a just and lastin
Explain the process of mitosis in a tissue culture for normal cells.
What is the home of George Washington
a number has 28 ones and 19 tens what is the number
What was a Presidents cabinet and who were the 4 members of washingtons cabinet and what were there positions?
A taxi charges $7.75 plus $0.56 per mile. Ryan rode 14 miles to work. He walked half way home. How much
The weight of an object _____. is the amount of matter it contains refers to the acceleration of gravity on an object's mass is basically the same quantity as i