Alice2820
Alice2820 Alice2820
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

oranges cost $1.25 per pound

How much would it cost to buy 2 pounds of oranges?​

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Multiply the price of one pound by 2 to get 2 pounds.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

\dfrac32=5d-\dfrac12 2 3 ​ =5d− 2 1 ​
1. Describe the long term causes of the First World War (4 Points)
Sam has a bag full of 25 marbles that contain 9 red, 7 blue, 5 green, and the rest are purple. What is the probability that a randomly selected marble will be p
Find the surface area of the prism.
What is the force of a ball if it has a mass of 10 kg and accelerates at an acceleration of 20 m/s^2? *
Which sentence illustrates correct pronoun-antecedent agreement?
Smith's Flowers charges $9.00 for a bouquet of flowers and $3 for each rose in the bouquet. Write the correct equation in the form of y=mx+b that would represe
What happens to your body when you eat sugar?
Which of the following fractions is not in simplest form? 4/15 7/10 9/12 3/4
Simplify. Express your answer using positive exponents. 899 to the 6th power 899 to the 5th power