jlene56 jlene56
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 ounces of chicken cost $28.25. How much is one ounce

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$5.65

Step-by-step explanation:

Divide 28.25 by 5 to get the price of one ounce.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

Evens ONLY!! Please show work and help!! Will mark brainliest!!
What equation represents this sentence? 18 less than the product of a number and 9 is 14.
if 1/2 gallon of paint cover 1/4 of a wall then how much paint is needed to cover an entire wall?
3.2c + 1.7 = 24.1' c=
Kyle wants to make $10,000 in gift cards. Each gift card is worth $100 and costs 1,200,000 in points. How many points does Kyle need to make $10,000 worth of gi
Escoge la respuesta correcta. Which of these words has a Spanish root? student pencil bean vanilla
What does the pacified south mean?
The constitution requires the president to execute
How is 2/3 related to 1/2
Every 5 years the price of a new car goes up by 8%. In 1975 a new car cost $12,500. How much should you expect to pay in the year 2020 for a new car?