tdsimmons1742
tdsimmons1742 tdsimmons1742
  • 10-05-2022
  • Mathematics
contestada

Which product costs the most per ounce?

Which product costs the most per ounce class=

Respuesta :

rafiya2
rafiya2 rafiya2
  • 10-05-2022

Answer:

Jose's cereal

Step-by-step explanation:

Per ounce:

Betty's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Jose's cereal = 0.09 dollars (9 cents)

Bob's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Betty's cereal and Bob's cereal cost the same amount per ounce (6 cents).

Jose's cereal costs 9 cents which is greater than 6 cents.

Jose's cereal costs the most per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Complete the questions with Do or Dos and the veros in parentheses. Then complete the short answers.
Use the graph to find the value of y = sin q for the value of q. 360° 1 90 180 270 1360 e + 0.2 c. b. 0 a. 0.4 d. 0.6
PLEASE HELP ASAP 100 POINTS
What kinds of products and property do cyber- protection laws cover?
what group of people were most frequently sacrified by Aztecs in honor of the gods
omg guys pls help me, its due at 5pm
I NEED HELP ASAP The volume of paint used, V liters, is directly proportional to the area, A square feet, that the paint can cover. 5 liters of paint can cover
the school parking lot has a surface area of 841 square meters and is square in shape calculate the length of one side of the parking lot
please help im sorry for the shtty picture
At Simba Travel Agency, the price of a climbing trip to Mount Kilimanjaro includes an initial fee plus a constant fee per meter.The variable f models the fee (i