9674755 9674755
  • 09-05-2022
  • Mathematics
contestada

It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent?

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 09-05-2022

Answer:

0.07$

Step-by-step explanation:

so

3 divided by 45

$0.07

Answer Link

Otras preguntas

How is the periodic table constructed ?
A dog Gave birth to four puppies. the father has brown eyes, and the mother has grren eyes. Two puppies have brown eyes. one has green eyes. one puppy has blue
What is the area of a circle whose equation is (x-3)² + (y + 1) ² =81? Can someone explain this to me? Im not really looking for solution I want to understand t
What is 6.9 times 100
whats 5,890 round to the nearest thousand
what is a factor of 18 and 30 ?
What is the value of x squared =169
How do I solve this problemChad buys peanuts in 2 pound bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pounds of peanuts. How many 2 pound bags of peanuts sho
How to simplify the square root of 49 over the square root of 4
how do I solve this?2(6+4n)>12-8n