isacc9908 isacc9908
  • 08-05-2022
  • Mathematics
contestada

Yoko bought 22 pounds of flour for $9. How many dollars did she pay per pound of flour?

Respuesta :

lpina68 lpina68
  • 08-05-2022

Answer:

$0.41

Step-by-step explanation:

"per pound" tells you the the pounds should go on the bottom of a fraction (ratio, division)

see image. Divide to find the answer.

Ver imagen lpina68
Answer Link

Otras preguntas

which statement is true?
What is the name of the highest note in this example? A. the note E B. the note C C. the note F D. the note ote by
What is (f • g) (x) ?
que tipo de relación existe cuando una especie que utiliza a otra como vivienda
A business purchases a computer system for $3,000. The value of the system decreases at a rate of 15% per year. What is the computer system value after 5 years?
HELP PLEASE HURRY!!! You have 12.51 grams of C2H6, how many moles do you have?
Find the product of -6/9 and it's multiplication inverse
See the image for question :)
Which of the following sets of numbers could not represent the three sides of a right triangle? A) {15,20,25} B) {30,40,50} C) {33,44,55} D) {5,12,14}
Find the exact value of sinA in simplest radical form.