Seudónimo Seudónimo
  • 07-05-2022
  • Mathematics
contestada

School canteen charges rupees 20 for lunch and rupees 4 for milk for a day how much money do you spend in 5 days on these things
(tell in distributive property)
for class 6th​

Respuesta :

princechimezirim096
princechimezirim096 princechimezirim096
  • 07-05-2022

Answer:

400 rupees

Step-by-step explanation:

the amount spent

5 ×4×20

= 20×20 = 400rupees

Answer Link

Otras preguntas

Plzz helpp!! GUVING BRAINLIEST Correct the grammar in these sentences. 1. the sitter had to sing im a little teapot before suzie wood go to bed 2. him and me wa
Which triangles are similar to A ABC?
Why did the Vietnam War start? Was Vietnam technically a war? Who won the Vietnam war? How many people died in the war?
El clima en España es...
- Which expression is equivalent to 3x+10-x+12
9x + 1x = Need answer asap ​
Andy is bying a car he negotiated a 7% decrease on a £ 6 500 car he will pay a full balance over 12 equal month payments calculate the amount paid each month
Donavon and some friends go to a faor. Donavon spend 1/2 of his money on rides. He then spends $5 on food. At the end of the Day Donavon has $2 dollars remainin
X + 2 ½ = 5 ⅔; x = ?
find the value of x. round to the nearest tenth