raheemagnew raheemagnew
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

33 markers cost $5.79
Which equation would help determine the cost of 13 markers

Respuesta :

oreominion
oreominion oreominion
  • 11-04-2022

Answer:

3/$5.79 = 13/x

Step-by-step explanation:

Solve the rational equation by combining expressions and isolating the variable x. Divide $5.79 by three to get the cost of one marker, $1.93. Then multiply the cost of one marker by 13 on the left. This will get the total value which is $25.09.

Answer Link

Otras preguntas

How do I factor out the coefficient of the variable -5p+20
What was going on in Europe that most likely influenced the reform movements of the 1800s?
How much force is required to accelerate a 2 kg mass at 3 m/s2
Mark the statement if it describes an event that contributed to the decline of the Aztec Empire. A. The Aztecs welcomed the Spanish with gifts. B. The Spanish t
Socialism as a political movement evolved in
Is 810 divisible by 2,3,4,5,6,9,and 10
If you push on a wall with a force of 200n with what force does the wall push back
Natalia has 48 tiles whitch of the following shows a factor pair for the following number 48
What issues aroused the vigorous debate over the ratification of the constitution?
Write an expression that equals 24. Include an exponent.