jacksonbrooklyn67 jacksonbrooklyn67
  • 09-04-2022
  • Mathematics
contestada

Robert bought 2.45 pounds of trail mix. The trail mix costs $6.75 per pound.

How much did Robert spend for the trail mix?

I need to answer A.S.A.P!

Respuesta :

sm70122
sm70122 sm70122
  • 09-04-2022

Answer:

Robert spent $16.54 for the trail mix.

Step-by-step explanation:

Multiply 2.45 with 6.75 to get 16.5375, and round it up to get 16.54

Answer Link

Otras preguntas

If a figure can match itself in 3 positions, what is the angle of rotation?
what is the answer for this fraction is 1+20×5
A package of ground beef costs 6.98 the price per pound is 1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth
Which describes what happened when Anne Hutchinson questioned the teachings of some Puritan leaders? A. She was tried and forced out of Massachusetts. B.
what is the main difference between a polar covalent bond and a non-polar covalent bond?
what where the causes of the shays' rebellion of 1787
How do you add fractions? 8 1/2 + 7 1/4
How were punishments different between people under Hammurabi’s Code?
Which point of view offers the fullest picture of the causes and effects in a narrative? shifting first-person third-person limited first-person third-pers
Is the following number rational or irrational? _ -0.32