betty23p73 betty23p73
  • 07-04-2022
  • Mathematics
contestada

Mark bought two candy bars and a soda for $3.96. If each candy bar cost $1.10 how much did the soda cost?

Respuesta :

silenttrxy
silenttrxy silenttrxy
  • 07-04-2022

Answer:

$1.76

Step-by-step explanation:

$1.10+$1.10 = $2.2

$3.96 - $2.2 = $1.76

Answer Link

Otras preguntas

In 2010, the population of a city was 159,000. From 2010 to 2015, the population grew by 7.8%. From 2015 to 2020, it fell by 4%. How much did the population gro
Write a paragraph of ten sentences on How technology has changed the way students learn today? Use correct punctuation, grammer and spelling
the universal set in this diagram is the set of integers from 1 to 15. Place the integers in the correct place in the venn diagram.the universal set in this dia
Please help with this question :'>
The interior of a submarine located at a depth of 45 meters is maintained at normal atmospheric conditions. Find the total force exerted on a 20 cm by 20 cm squ
Find the slope of the tangent line to f(x) = √(12-x) at x = -52 Write your answer as an integer or a fraction Please give a thorough answer, this is practice fo
How do I know what side to start on when solving for X? If I start with a different number, sometimes I'll get a different answer.
HELP ME PLSSSSSSSSSSS
1.4 Rewrite the sentence below in the passive voice: Spending time with toxic people can steal your joy.​
A tree grew from 4 ft. to 12 ft. in 3 years. What is the percent of increase?