hs22whitebd hs22whitebd
  • 10-03-2022
  • Mathematics
contestada

3 ounces cost $273
Find the unit rate

Respuesta :

carosm12 carosm12
  • 10-03-2022

Answer:

$91 per ounce

Step-by-step explanation:

If 3 ounces cost $273, we can divide both sides by 3 to find the unit rate. To make this clearer, we use the variable [tex]x[/tex] for ounces. Then, we have the equation

[tex]3x=273[/tex].

Dividing both sides by 3, we have

[tex]x=91[/tex].

The cost of one ounce is $91.

Answer Link

Otras preguntas

The total cost of renting a car is $30.00 for each day the car is rented plus 28 1/2 ¢ for each mile the car is driven. What is the total cost of renting the ca
Nicholas spends 20 minutes ironing shirts with his 1,800-watt iron. How many joules of energy were used by the iron?
How are codons and anticodons alike?
Which of the following figures in a plane separates it into half-planes? F. A line G. A ray H. An angle J. A point K. A line segment
What is the acceleration of a 6.4 kilogram bowling ball if a force of 12 N is applied to it?
What were Andrew Jackson's accomplishments as president?
22 is what percent more than 20?
Find the least common multiple of 22, 44, and 264.
How are kingdom and genus related ??
what tells you which operation to perform first... I really need the answer like now!! thank you!