kr5hwc52nj kr5hwc52nj
  • 09-03-2022
  • Mathematics
contestada

A deli sells sandwich spread 6.40 per pound. How much do you pay for 24 ounces

Respuesta :

romanobrien93 romanobrien93
  • 09-03-2022

Answer:

$9.60

Explanation: Take the 24 ounces and divide that by 16 to get 1.5 pounds. Then multiply 6.40 by 1.5 and you get the answer of $9.60

Answer Link

Otras preguntas

A loaded garbage truck has low acceleration. It takes 10 seconds to go from 0 km/h to 100 km/h. What is the acceleration of the garbage truck? How much slower i
What does the messenger tell them that upsets Oedipus?
A computer programmer who does her job well because she enjoys solving complicated computer problems is said to be?
All of the following are nonrenewable resources except A. Oil B. coal C. Wood D. Natural Gas
how are parentheses used when grouping factors
A hindu living in an early indian society is born into the Brahmin caste which these occupations is he most likely to pursue?
How did the Scientific Revolution lead to the Industrial Revolution?
Though no longer a series of colonies, the United States retains close ties to Britain as __________. A.a commonwealth b. a dependency c. a dominion d. part of
Gail ordered 5675 pounds of flour for the bakery the flour comes in 25 - pound bags . how many bags of flour will the bakery recieive
A sandbox has an area of 25 square feet, and the length is 6 1 over 2.(1 over 2 is a fraction) what is the width of the sandbox?