ayden10330
ayden10330 ayden10330
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

5. Three jars of crushed ginger costs $2.00. How many jars can you buy for $6.00?​

Respuesta :

aaronsflyingfox
aaronsflyingfox aaronsflyingfox
  • 08-03-2022

Answer:

9 jars

Step-by-step explanation:

If 3 jars cost $2

and 3 times 2 is $6 then just multiply 3 by 3 to get 9 jars.

Hope this helped.

A brainliest is always appreciated.

Answer Link

Otras preguntas

Josh and Lucy share some money in the ratio 3:7. What fraction of the money does Josh receive?
Determine size of a standard square key made of 1045 hot rolled steel for a 2 inch DIA shaft transmitting 100 HP at 500 rpm with factor of safety 2.5 for yield
The BON differs from nursing and healthcare specialty associations since the BON
Find M<1 A) 84 B) 90 C) 44 D) 168
You buy 6 notebooks and a backpack. The cost of the backpack is $18.70. You pay 6% in sales tax on your purchase, and your total bill is $39.22. How much does e
Where was the Holy Roman Empire located? Question 9 options: The Iberian Peninsula Modern-day Turkey Southern Italy Central Europe
Two linear equations are shown in the graph.What are the coordinates of the point where the two lines intersect?A. (-23)B. (30)C. (-33)D.(3.3)​
Consider an electrochemical cell based on the spontaneous reaction 2AgCl(s) + Zn(s) → 2Ag(s) + 2Cl– + Zn2+. If the zinc ion concentration is kept constant at 1
Which metric unit would be best to measure the volume of water in a swimming pool?​
Given right triangle XYZ, what is the value of sin(Y)? (Hint: Special Right) A.) 1/2 B.) SqRt3/3 C.) SqRt3/2 D.) (2SqRt3)/3