lilcupe2206 lilcupe2206
  • 08-03-2022
  • Business
contestada

A pack of 24 pencils is more expensive than 12 pencils, but why could buying the 24 pack be the better deal?.

Respuesta :

flyinpuck
flyinpuck flyinpuck
  • 08-03-2022

Answer:

There may be a lower price per pencil and it will last longer

Explanation:

Answer Link
meepisbeast13
meepisbeast13 meepisbeast13
  • 08-03-2022

Answer:

The price of each pencil, or the unit price, is actually cheaper in the 24 pack.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Where did Ibn Yasin go to study
Martin Luther King, Jr. MOST admired Benjamin Mays for his
the first time i saw michelle evidence that skating is in my heart not my head
in colonial mexico what groups did not have to pay taxes and had their own court system/10928721/64a51674?utm_source=registration
What is the topic of this story? America’s space program does not get the attention it once did. It certainly doesn’t generate the same excitement. From the 19
What kind of sentence structure is best for explaining how a reader can complete a task? A. Compound B. Complex C. Intricate D. Simple
Solve the system of equations y=3x+30 y=8x _______________________ x= ?? y= ??
Describe the cause and effect of color blindness
what role does fact finding play in the arbitration and mediation process between labor and management
Suppose you own the patent for a new type of bicycle lights, hence giving you a monopoly over the industry. If you lower the price of the light from $10 to $9,