rekocrebun9613 rekocrebun9613
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

If a unit price label has a unit price of 13. 5 cents per ounce, how much is the total price for a 24 ounce package? a. $0. 32 b. $0. 56 c. $1. 78 d. $3. 24.

Respuesta :

lapetitepokepoke lapetitepokepoke
  • 09-03-2022

Answer: d. $3.24

Step-by-step explanation:

13.5 cents = 1 ounce

24 ounce= 13.5x24

Answer Link

Otras preguntas

What was the extent of the Byzantine territory at the height of its power
Can someone summarize the technique of gel electrophoresis in one or two sentences?
I need one sentence to describe this whole paragraph
the line connecting two dots on a sheet of paper lies on the same sheet of paper as the dots. what is the patulate that justifies each statement?
Identify the individual who was responsible for explaining the circulatory system.
how many brain cells are in the human brain?
How do i write these in slope-intercept form? (show work)1) 13x - 11y = -122) through (1, 2) ; m = 73) through (3, -1) ; m = -14) through (-2, 5) ; m = -45) thr
compare and contrast area and volume
A 3 letter word that means "a dance you do when happy"
_______ was the first person to propose the idea of moving continents as a scientific hypothesis.