aliasjameison809
aliasjameison809 aliasjameison809
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

2 dozen oranges cost $14400.what is the cost per orange?​

Respuesta :

27dahlch
27dahlch 27dahlch
  • 08-03-2022

Answer:

there are 12 in a dozen so in 2 there will be 24 so 14400/24 is 600 so 600 an orange.

Step-by-step explanation:

Answer Link
ccom27
ccom27 ccom27
  • 08-03-2022
Okay so 2 dozen, assuming it’s a regular dozen, would be 24. So, if you divide $14,400, it should be $600 per orange.

If I’m reading the $14,400 wrong, and it’s actually $14.4, the cost per orange should be $0.6.
Answer Link

Otras preguntas

name the five types of sentences..
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform