allaboutskye356 allaboutskye356
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought two pounds of strawberries for $12.80. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

alijabur669
alijabur669 alijabur669
  • 08-03-2022

Answer:

0.50 cent per ounces

Step-by-step explanation:

0.50 cent per ounces

Answer Link

Otras preguntas

375,940,000,000 scientific notation
seven more than the reciprocal of a number is equal to twice the number. If X is the number, write an equation that can be used to find the number.
.66666..... as a fraction?
If you use the same deodorant for a long period of time, does your body adapt to the smell and when people 'smell' you, do they smell your actual deodorant or s
solve the problem 5/n = 1.5/ 1.8
.66666..... as a fraction?
Please help me with all of the questions or u can just pick any letter or letters to answer. Much appreciated!!
The orb spider builds her web in exactly the same way every time. This is an example of
Graph the equation y = 2x - 3 on a coordinate plane
Which colony was the first to promote religious tolerance?