yestestestststststs1 yestestestststststs1
  • 07-03-2022
  • Mathematics
contestada

An art teacher is buying clay by the pound. The teacher buys
6 1/4 pounds of clay for 7.50.
How much will 8 1/4 pounds of clay cost?

Respuesta :

gar27day
gar27day gar27day
  • 17-03-2022

Answer:

$14.10

Step-by-step explanation:

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

is the word around a preposition or adverb?
A group of scientists have obtained some experimental results. How would the group best find out whether their study is worth more time and resources? by prese
do the points A(-2,-1) , B(1,5), and C(4, 11) lie on the same line? without using a graph, how do you know?
How many variable terms are in the expression 3x3y + 5xz − 4y + x − z + 9?
0.5,0.05,5/8 from least to greatest
What best describes the “Three Principles of the People”?
Why do you subtract exponents when dividing powers with the same base?
what are the factors of 16 and 24
solve for m 4+|7−m|=5
Please help me with this problem