Kurdmode
Kurdmode Kurdmode
  • 09-02-2022
  • Mathematics
contestada

10 pounds of
strawberries cost
$20. 7 pounds of
strawberries cost
$14. What is the
cost per pound?

Respuesta :

avacatuogno
avacatuogno avacatuogno
  • 09-02-2022
20/10=2.
14/7=2.
2 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Tell whether the ordered pair is a solution to the equation. (4, 4); y = -x + 8
a ÷ (2 + 1.5) for a = 14 answer the problem, this is 6th grade work
EARTH SCIENCE: PLEASE HELP ME !!! Which tools do astronomers use to determine the effects of collisions between galaxies? Select the two correct answers.(1 poin
A linear inequality is in the form Ax + By + C = 0 True False
the energy required for a seedling to push up out of the ground comes from
PLEASE HELP‼️‼️15 POINTS PLEASE ANWER ASAP‼️‼️‼️ILL MARK BRAINLYEST I MEAN IT ‼️‼️‼️ which theorem would be used to prove the triangles below as congruent?
Evaluate the function for = and =. ()=−
Why are there certain question where you multiply to a power and some you don't. Like tree diagrams. This is for probability of compound events.
Use the line of best fit to estimate the French score for a student who got 65 in maths.
Balance the following equation: __Na+__H₂O ➞ __NaOH+__H₂ *