rominahorta117 rominahorta117
  • 08-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of apples costs $4. Five bags of apples costs $15. Which has the better unit
price?

Respuesta :

jordy1203 jordy1203
  • 08-02-2022
The first one is $4 per bag, as given

For the he second one, you divide $15 by 4, you got $3,75 per bag

Therefore, the second one has the better unit price
Answer Link
tdhd18
tdhd18 tdhd18
  • 08-02-2022

Answer:

the 15 dollar apples because it cost 3 dollars for one bag but if you buyed 5 bags with 4 dollors it would be 16

Answer Link

Otras preguntas

A comparison in which the words as or like are used is the _____. metaphor simile dactyl personification
Recovery sleep is necessary when sleep is put off for a while. TF
Which of the following officials heads the State Department? A. Speaker of the House B. Attorney General C. Secretary of State D. Chief of State
All except one of the following words are examples of compound nouns. Which noun is NOT compound? a. toothpaste b. bedroom c. gaggle d. balance beam
What is the value of 32^4? A. 1,048,576 B. 648 C. 18 D. 128
read the followi ng passage and make notes
as a member of a music club you can order CDs for $14.99 each. the music clib also charges $4.99 for each shipment the expression 14.99 + 4.99 represents the
Which compound does most of the work to carry out cell processes?
We only see hurricanes in the summer months because
The first human to orbit the earth was __________.