Boooboo Boooboo
  • 07-02-2022
  • Mathematics
contestada

If a pound of rice flour costs $12, how many ounces can be bought for $3.30?

Respuesta :

thegreatkate26
thegreatkate26 thegreatkate26
  • 07-02-2022
4.4 ounces if u divide $12/16oz we get 0.75 ounces a dollar and we can divide $3.30 by 0.75 and get 4.4 ounces
Answer Link

Otras preguntas

Can you please help me, It will mean a lot!
I need the simplified expression for this please​
Evaluate the expression -5y-x when x=3/5 and y=-2/9
Which prohibits the sale of guns to persons under the age of 18? A)Gun Control Act of 1968 B)National Firearms Act C)Federal Assault Weapons Ban D)Second Amendm
Perform the following mathematical operation and report the answer to the appropriate number of significant figures 0.2543 + 0.46
what is the answer to this 61% of x
A ____fault forms as a result of horizontal compression.
Round 19.65 to the nearest whole number.
Write an equation of a line that passes through the point (4,3) and is perpendicular to the graph of the equation y=−13x+4.
What are the warning signs of an abusive relationship? Whoever is right will get brainliest and whoever sounds better! :) Also, Have an Amazing Day or Night! :