kristals75
kristals75 kristals75
  • 06-02-2022
  • Mathematics
contestada

Who’s right? And why?

Whos right And why class=

Respuesta :

Starrysoul100
Starrysoul100 Starrysoul100
  • 06-02-2022

[tex]\bold{\boxed{\huge{\blue{\underline{Answer }}}}}[/tex]

Sterling is right that formazing deal is better because at formazing, frozen yogurt costs $0.50 per ounce

[tex]\bold{\underline{ Whereas }}[/tex]

At frotastic,

Cost for per ounce from the given table :-

[tex]\sf{5/ 2.40 = 2.08 }[/tex]

Thus, The cost at Frotastic is $2.08

[tex]\sf{\red{\bold{Conclusion :-}}}[/tex]

[tex]\bold {\pink{Sterling \: is \: right }}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How can you tell if a # is divisible by 3?
The ratio of the number of beads Karen had to the number of beads Patricia had was 2:5 .After Patricia bought another 75 beads,the ratio became 4:15.How many be
which organelle prepares proteins for specific jobs
what ideas for government did Thomas Jefferson stress in his inaugural address
A two pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2/2.50 =$0.80 per pound. Explain his error
why did trade routes foster interdependence and cultural diffusion
What's the answer for K+4<11
A case appealed from a Georgia court of appeals would go to the appeals court for the circuit Georgia court of last resort a federal district court U.S. Supreme
Which general's wife provided food and comfort during the winter at Valley Forge? A. Martha Washington B. Elizabeth Hamilton C. Abigail
What is the southernmost colony??