naviyahrobles naviyahrobles
  • 11-01-2022
  • Mathematics
contestada

At a bakery, rolls cost $0.60 each and loaves cost $3 each. Avital has $9 to spend. If she buys 22 loaves, how many rolls can she buy?

Respuesta :

jadnessofficial
jadnessofficial jadnessofficial
  • 11-01-2022

Answer: None

Step-by-step explanation:

22 loaves = $66

1 loaf = $3

By the time Avital buys her 22 loaves, in fact she won't even get to buy all 22 loaves, only 3. So she won't have any money left.

Answer Link

Otras preguntas

how to solve x-4y=11 and 5x-7y=-10 using elimination
After the Civil War, the South had to reinvent its economy because?
How is music used in different parts of the world and in different areas of life
Magnesium burns with a very bright light. When the flame goes out, a White powder is left behind. What is the name of that white powder?
which diagram or diagrams represent a single element?
How do u do 2x-y=17 X-y=10
What are the components of clean air?
What is -5x+4y<-24 in slope intercept form?
Magnesium burns with a very bright light. When the flame goes out, a White powder is left behind. What is the name of that white powder?
Do the Filipino people owe the United States anything for helping them gain independence from Spain