nathanielpearson nathanielpearson
  • 11-01-2022
  • Mathematics
contestada

Laura bought 23 pounds of sugar for $12.
How many dollars did she pay per pound of sugar?

Respuesta :

fertos101
fertos101 fertos101
  • 11-01-2022

Answer:

≈ $0.52 per pound

Step-by-step explanation:

12/23  ≈ $0.52

Answer Link

Otras preguntas

Help please ncaksncancasnc
Find the solution set of 3x^2-5x+1 to the nearest two decimals
What is the equilibrium price and quantity What would happen to the quantity supplied and quantity demand if the price was set at 6.00? Why would this happen
The device which measures the extension of wire in searle's apparatus for young's modulus of elasticity is:-O vernier calliperssO crew gaugeO sphereometerO metr
Find the differential of the function. y = 3 − t8
After determining your purpose for the presentation, what is your next best step? Question 3 options: Conducting research Examining the room where the presentat
HOW does the article make a distinction between numbers of blood cells in the body? A.by contrasting the benefits of too many blood cells with too few blood cel
How many metric tons of carbon are required to react with 7.83 metric tons of Fe₂O₃ according to the following reaction?a) 3.92 metric tonsb) 7.83 metric tonsc)
Sociocultural theorists hold that people confronted regularly by all of these except _____ have a heightened risk of developing substance use disorders. 1) unem
What is the equation of the line? Question 1 options: