mavickambanyamsig
mavickambanyamsig mavickambanyamsig
  • 10-01-2022
  • Mathematics
contestada

Plss help want to know the answer

Plss help want to know the answer class=

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 10-01-2022

Answer:

1st read:

2 cats, how much they eat, and how much food costs

2nd read:

Rover eats 3/4 can per day

Bobo eats 1/2 can per day

Cat food is sold only in 3 packs and costs $5 for a 3-pack of cans.

3rd read:

Is one can enough per day for the two cats?

How much do the two cats eat in 1 day?

How much does it cost to feed the cats per day?

Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of the line. Use exact numbers. ​
You buy a cell phone for $95. The sales tax is 6.25%. How much do you pay in all?
In your own words What are Dr. King’s reasons for being in Birmingham
Which of these is not a main advantage for a business joining a cooperative?.
Madeline purchased 8 songs on iTunes for $1.29 each. What was the total amount she spent?
Read the given equation: PLS HELP KOH + HCl → KCl + H2O Which of the following is true about the equation? (5 points) A. KCl is the acid and KOH is the base. B
Describe the process in meiosis that ensures that both maternal.
a radio controlled car travels 27 km and 28.5 minutes what is the speed of the car​
An ice cube tray full of water is put into a freezer. Which energy change occurs in the particles in the water as it undergoes a phase change from a liquid to a
In the rectangle below, EI=3x +5, FH=5x +17, and m Find the value of x and m F