rmaricely567 rmaricely567
  • 09-01-2022
  • Mathematics
contestada

The local Deli is selling 1.5 bags of ice for $9.75. What is the unit price?

Respuesta :

dt33183 dt33183
  • 09-01-2022

Answer:

$6.5 per bag

Step-by-step explanation:

The unit price is the total price divided by the weight

9.75/1.5 = 6.5

Answer Link

Otras preguntas

A certain species of butterfly can have either blue (B) or orange (o)or either Spotted (S) or striped (s) patterning imagine that you have calculated a genectic
What does the statement 2/4 = 2 represent
Who was Paul Laurence Dunbar famous literature
What are the bad effects of water scarcity
Simplify the following expression and give your answer in scientific notation.(Calculator permitted). (1.71×10−2)(34.5×106)(3.85×104)(4.1×10−2) A. 1.172x102 B
Complete the following problems. Restriction enzymes (REs), which cut D NA at specific sequences, are classic tools in molecular biology. Because of their speci
Hello, are there any people who can answer to my questions(people who live in a foreign country).? I need it for my paper.1. How many years have you lived in a
What is the cost of 1 cookie and 1 drink Juan paid $2.05 for 1 drink and 2 cookies Keisha paid $1.85
Which of the following is true of the ACLS Tachycardia Algorithm?
asfasfsfsfsfssfsafafafwafdv