Genthe10 Genthe10
  • 08-01-2022
  • Mathematics
contestada

please help me and have a great day please be kind to others and to yourself

please help me and have a great day please be kind to others and to yourself class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-01-2022

Answer:

$1.20/pound

Step-by-step explanation:

Divide the total price by the amount of pounds to find the unit rate.

3.60/3 = 1.20

Answer Link
jrapsrapando
jrapsrapando jrapsrapando
  • 08-01-2022

Answer:

$ 1.20

Step-by-step explanation:

if $3.60=3pounds

what about 1 pound?

$3.60/3

=$1.20

Answer Link

Otras preguntas

Find A ∩ B if A = {4, 7, 10, 13, 17} and B = {3, 5, 7, 9}. A. {3, 4, 5, 7, 9, 10, 13, 17} B. Ø C. {7}
IF B=3 4 84 2 1find b12, b21, b22 and b23​
Why do some guitar notes look box shaped
2. Describe at least two things in your own community or in the media that are advocating for healthier lifestyles for kids to help reduce childhood obesity. Do
Pls help with this question :)
Solve the following system of equations x^2+2y^2=59 2x^2+y^2=43
I’m so confused. Need the help
Good afternoon. Kindly assist on the following please. Assignment due by 4:30pm Mike bookshop had the following structure. Share capital 500000 ordinary shares
Seventy of Myra’s classmates are traveling by bus to a football game in another town. They hired 2 buses, but there were only 64 seats. The remaining 6 students
IF B=3 4 84 2 1find b12, b21, b22 and b23​