ochristian79891
ochristian79891 ochristian79891
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

whole foods sells bananas for $ 1.25 per pound . how much will it cost for 8 1/2 pounds of bananas ? round your answer to the nearest penny

Respuesta :

Imanna33
Imanna33 Imanna33
  • 07-01-2022

Answer:

$50.63

Step-by-step explanation:

You multiply 8 1/2 by 1.25 and you get 50.625, round to the nearest penny and your final answer is 50.63

hope that helps

Answer Link

Otras preguntas

For a certain good we have LaTeX: q=f\left(p\right)=200e^{-0.4p}q = f ( p ) = 200 e − 0.4 p. a) Find the elasticity of demand at price p = $50. b) At p = $50, i
McCoy's Fish House purchases a tract of land and an existing building for $810,000. The company plans to remove the old building and construct a new restaurant
Which of the following is a characteristic of an effective narrative?
On a coordinate plane, a parallelogram has points A (negative 3, 4), B (3, 4), C (1, negative 2), and D (negative 5, negative 2). If a translation of (x, y) → (
Please help me with this question please help
Write the following as an inequality.- 2 is less than w, and 6 is greater than or equal to wUse w only once in your inequality.​
the small intestine is ___ to the liver
Are the two triangles below similar'? JKL
Communication with the public and employees should be overseen by the director of PR. The duties of the crisis team should be divided according to each member’s
Compare and contrast the roundworm body structure with those of a flatworm and anannelid.​