surahjones surahjones
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

help me please thank you

help me please thank you class=

Respuesta :

sprinkles6
sprinkles6 sprinkles6
  • 07-01-2022

Answer:

50 cents per lollipop

Step-by-step explanation:

The full bag of lollipops costs 5.99 for 12 lollipops. You must use proportions.

5.99. _ X

———. ——

12. 1

Cross multiply to get 5.99 = 12x. Isolate the variable (x) by dividing by 12. 5.99/12 = 0.499166666666667

Because it is a price, round to the nearest hundredth and it costs about 50 cents per lollipop

Answer Link
bwgreenan
bwgreenan bwgreenan
  • 07-01-2022

Answer:

about $0.50

Step-by-step explanation:

5.99/12=0.499166667≈0.50

Answer Link

Otras preguntas

Which most likely was Persia’s most valuable asset?
how many states or parts of states did the us create from the mexican cession ?
Marcia baked 2 pans of brownies. her family ate 1 5/6 pans. what fraction of a pan of brownies was left?
Is the digestion of a worm intercellular or extracellular
Energy,light,and sound all travel as
Which was not a contributing factor to the fall of the Roman Empire?
Energy,light,and sound all travel as
x^2+x=2?? how would i solve this??
Which of the following best describes deflation as it relates to Earth science
a contractor digs a hole for a basement of a new house that is 40 feet long and 10 1/4 feet deep what is the width of hole if 6,510 cubic feet removed