jamilachowdhury jamilachowdhury
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

I need your help please

I need your help please class=

Respuesta :

2025bellikar
2025bellikar 2025bellikar
  • 07-01-2022

Answer:

Brand A is 4 cents cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

2.88 divided by 12 ounces is 24 cents per ounce.

4.48 divided by 16 ounces is 28 cents per ounce.

28 -24 =4

Answer Link

Otras preguntas

The ________ in literature is between the antagonist and another person or force. denouement procession conflict rising action
What is the meaning of the root in spectacle? to cry to see to shine to run
The meaning of the word ambling is.. To walk or stroll To talk flirtatiously To mumble absent -mindedly To dance gracefully
scientific notation 100400
A synthesis differs from a conclusion in that _____________. A conclusion explains connections between ideas A synthesis explains connections between ideas A co
what are three sets of relatively prime numbers
The number of hours required to do a painting job is represented by the function f(x)=2x , where f(x) gives the number of hours and x is the number of painters
Sophie Ruth is eating a 50-gram chocolate bar which contains 30%, percent cocoa. How many grams of cocoa are in the chocolate bar?
what is 25% of $600 dollars?
List the six external parts or “peripherals” of a computer system and identify which are output and which are input devices.