arikaakhilesh360
arikaakhilesh360 arikaakhilesh360
  • 06-01-2022
  • Mathematics
contestada

The store sold juice for 65¢ per can or 6 cans for $3.36. How much money per can is saved by buying 6 cans at the 6-can price

Respuesta :

traiti77
traiti77 traiti77
  • 06-01-2022
if 6 cans are bought individually, the price would be 65 cents times 6, so:
390 cents, or $3.90

if bought together, the price is $3.36

subtract to find the difference:
3.90 - 3.36 = 0.54

so,
54 cents are saved
Answer Link
starlililili8
starlililili8 starlililili8
  • 06-01-2022
subtract

3.90 - 3.36 = 0.54


so 54 cents are saved
Answer Link

Otras preguntas

Some similarities between the southeast and northeast region of the United States
What are some of the elements that make up infrastructure?
2+3i divided by 3-3i ( a+bi form)
a rectangle has a perimeter of 250 cm and a side length of L.write an equation for the area of the rectangle in terms of L. what is the greatest are possible, w
What are some of the elements that make up infrastructure?
In order to establish a stable currency, what did the Constitution give Congress the power to do?
Please help me with this.A rectangular field is 65 meters wide and 105 meters long. Give the length and width of another rectangular field that has the same
What is an Interesting Facts on Deep Ocean Trenches?
Who is Henry ford and Albert Einstein
What is a equivalent fraction for 2/8