qudfdfdfei384939341
qudfdfdfei384939341 qudfdfdfei384939341
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the least per can, a 24 pack of cola for 5.52,a 12 pack of cola for 2.64 or a 6 pack of cola for 1.35

Respuesta :

12651241
12651241 12651241
  • 10-12-2021

Answer:

It would be the 12 pack of cola for 2.64

Step-by-step explanation:

2.64/12 = 0.22

5.52/24 = 0.23

1.35/6 = 0.225

Round 0.225 = 0.23

Answer Link

Otras preguntas

Suggest two ways to liquefy the gases.
Name the component of food whose digestion produce nitrogenous waste.
The school that Lisa goes to is selling tickets to the annual talent show. On the first day of ticket sales the school sold 4 senior citizen tickets and 5 stude
Create a set of at least 4 ordered pairs and tell whether or not the relation is a function. Why do you say so?
Q14) When you break a bar magnet in half, how many poles does each piece have?
a lamp rated 100w 220 v is connected to mains electric supply . what current is drawn from the supplyy line, if the voltage is 220 v?
x-y+z=-4 3x+2y-z=5 -2x+3y-z=15 How do I solve this?
an eletric press consumes 120KJ of energy in 5 minutes, when the magnitude of current flowing through it is 2A. calculate the electric potential at which press
If a grocery cart with a mass of 16.5 kg accelerates at +2.31 m/s2 against a frictional force of -15.0 N, what is the applied force?
If a grocery cart with a mass of 16.5 kg accelerates at +2.31 m/s2 against a frictional force of -15.0 N, what is the applied force?