averyg561 averyg561
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

Each box of candy canes has 12 candy canes. How much does each candy cane cost?

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 13-12-2021

Based on the information given, the cost of each candy cane will be $3.00.

This is an incomplete information as you didn't provide the cost of the box. Let's assume that the cost of the box is $36.

From the information given, we are told that each box of candy canes has 12 candy canes. Therefore, the cost of each candy cane will be:

= $36 / 12

= $3.

Learn more about equation on:

https://brainly.com/question/13802812

Answer Link

Otras preguntas

Solve 2y - 18.2- 26 for y. pls help really fast
Expand using the identity ( 2x + 3y)^2
what is the meaning of estigate​
a) Calculate the pressure of water at the bottom of a well if the depthof water is 10m. (g= 9.8 m/s) (Ans: 98000Pa)​
“Parma and Paincho are traditional system of co-operation.” Justify thestatement.​
When using a cell phone, a(n) ________ converter chip changes your voice's sound waves into digital signals.
What term is used to describe a list of security policies that is associated with an object?
1. You don't get accepted to a college you really wanted to go to. What kind of ego defense is this ??
Given the following K a values, which anion is the strongest base? Acid Ka HF 7.1 x 10-4 HCOOH 1.7 x 10-4 HCN 4.9 x 10-10 HNO2 4.5 x 10-4 CH3COOH 1.8 x 10-5
If you have B- blood, which antibodies should you NOT make due to immune tolerance?