riosleonidas40 riosleonidas40
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of apples cost $4.80 what is the cost per 9 pounds

Respuesta :

permbhattarai69
permbhattarai69 permbhattarai69
  • 10-12-2021

Answer:

Cost of 1 pound apple:4.80/6=2.4

cost of 9 pounds apple:2.4 ×9=21.6

Answer Link
peytonegreen peytonegreen
  • 10-12-2021
You have to do unit price so for one apple it is $0.80 then do .80x9 which equals $7.20
Answer Link

Otras preguntas

fungi and algae which is more deadly?​
How do I solve it. I am having trouble getting the answer
write the piecewise-defined function shown in each graph​
help pleaseA pea plant has white flowers. It has a genotype pp. Which of the following about the gene of flower color in the pea plant is true?The allele for wh
Alegeti pentru cele doua cuvinte romanesti din tabelul de mai jos cuvantul din care provin, denumit etimon.
I need help with finding the least number that 12 14 and 16 go into equally
Can someone help me!!!
-9+9n=10n how do yu solve this problem
Can someone help me please
The population of the USA as of 2009 was about 315 million. What percent of the worlds population is this? * use 7.7 million and divide*​