kayleeblanton518 kayleeblanton518
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada

2.5kg of potatoes cost 1.40
work out the cost of 4.25kg

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 10-12-2021

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

Proportions:

2.5 kg ⇔ $1.40

4.25 kg ⇔ $P

P = 4.25kg * $1.40 / 2.5kg

P = $2.38

Answer Link

Otras preguntas

NEED NOW!! Georgia's economy was able to fight off the effects of the Great Depression by A) giving wage increased to farm laborers. B) increasing its stock m
A solution of ammonia and water contains 2.10×1025 water molecules and 7.10×1024 ammonia molecules. How many total hydrogen atoms are in this solution?
Which of these best describes heat transfer through conduction? A) Heat transfer as electrons are excited in atoms. B) Heat transfer by the emission of pure e
what is the purpose of each of the 7 articles of the Constitution
How do you pronounce the letters Zh in Pinyin chinese?
Help please.........
Ryan works at at the donut shop where he makes $10.25 per hour . He also works part time at the school bookstore where he makes $8.75 per hour . If he worked 20
Needing help explaining these!!! (2 pics attached)
The maximum occupancy in an auditorium is 250 people
Brainliest Help me please