arhoades32 arhoades32
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada


It costs $4.00 for 25 fl. oz. of detergent or $3.40 for 20 oz. Which is a better buy?

Respuesta :

tmoney06
tmoney06 tmoney06
  • 09-12-2021
the 25 oz container is better because the unit price is 16 cents an oz and the unit price for the 20 oz is 17 cents
Answer Link

Otras preguntas

Ratio of 250 minutes to 2 hours is
Please answer I’ll give brainliest
Factorization of x²+6x+5​
Jimmy recently bought a car. It originally cost $28,000.00 and he received a rebate of 1,800.00 and received another discount for a good driving record. His tot
For the demand function q equals Upper D (p )equals 346 minus p​, find the following. ​a) The elasticity ​b) The elasticity at pequals89​, stating whether the d
giving brainliest. In the first decades of the 20th century, some Texans became enormously wealthy as a result of the oil industry. As a result, many of those w
Which of the following is an example of a formal business standard? O A. Deciding not to use the spelling checker function to help you save time O B. Using idio
Ernest Rutherford (the first New Zealander to be awarded the Nobel Prize in Chemistry) demonstrated that nuclei were very small and dense by scattering helium-4
Studies indicate that the price elasticity of demand for cigarettes is about 0.4. A government policy aimed at reducing smoking changed the price of a pack of c
without ribsomes a cell would not produce