Ully4170 Ully4170
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost 22.44. What is the cost of one pound

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 09-12-2021

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

Proportions:

6 pounds ⇔ $22.44

1 pound ⇔ $ C

C = 22.44*1/6

C = $3.74

Answer Link

Otras preguntas

Xavier drew a diagram to compare the roles of oxygen and hydrogen in photosynthesis. Which label belongs in the area marked X? Enters plant as a part of wate
Write a⇒⇒ paragraph⇒⇒ about a pumpkin. I want to convince the teacher to not buy the pumpkin.Give me 3 reason. Like I am a small pumpkin if you going to buy me
if you wanted to shift y=-3(x-2)^2+1 up4 and left2, what would be the new equation
Book: Tangerine by Edward Bloor What happens every afternoon in Lake Windsor Downs?
someone could tell me 10 architectural works of the baroque and if possible with its builder year and place
On the blueprints for a rectangular floor, the width of the floor is 6 in. The diagonal distance across the floor is 10 in. If the width of the actual floor is
BRAINLIEST!! LOTS of POINTSWhat is the value of the expression?−2/9−(−1/3÷3/5)Enter your answer, as a fraction in simplest form, in the Box.Please Help ASAP! Yo
Almost 72% of the world's reserves of oil shale are found in ____. the united states russia canada iraq ukraine
In 2010, the country of Vesey exported goods worth $312 billion and services worth $198 billion. It imported goods worth $525 billion and services worth $255 bi
How do you graph y=6