shaunawilliams0910 shaunawilliams0910
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada

The total cost of a sketchpad and 6 pecils is $22.53. The sketch pad costs $9.99. Each. pencil costs the same amount. How much does each pencil cost

Respuesta :

stikkworld782
stikkworld782 stikkworld782
  • 09-12-2021

Answer:

22.53-9.99=12.54

12.54 divided by 6 = 2.09

Each pencil costs $2.09

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help. I’ll mark brainliest.
The length of a rectangle is 8 mm longer than its width. Its perimeter is more than 32 mm. Let w equal the width of the rectangle. a. Write an expression for
What is the midpoint of the line segment with the endpoints J(-9,-4) and K(7,8)?
3x – y = 28 3x + y = 14
Is the indefinite pronoun in the following sentence singular or plural? Most of the freeway construction is complete
Need help finding the length of Ac
What are the coordinates of W?
Need help with math question
BRAINLIEST!!! liam and lanna have purchased and loder home in need of repairs ,they have budgeted $3500 for repairs.after spending $1000 for furnace repairs t
Solve for x. 3x−1=9x+2 Enter your answer in the box